طراحی وب اپلیکیشن

وب اپلیکیشن ها نرم افزارهای کاربردی هستند که می توان بدون نصب و صرف زمان از طریق مرورگرها از آنها استفاده کرد. وب اپ ها بدون محدودیت زمان و مکان در دسترس هستند. تیم کیان تجارت با سال ها تجربه در زمینه طراحی وب اپلیکیشن هایی با تجربه کاربری جذاب، واکنش گرا و کاربر پسند با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا نمونه کارهای بسیاری طراحی کرده است. برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناس طرحی وب اپلیکیشن تیم ما تماس بگیرید.

وب اپلیکیشن چیست و چه تفاوتی با اپلیکیشن بومی و وب سایت دارد؟

در ابتدا به تفاوت وب اپلیکیشن و اپلیکیشن بومی می پردازیم، اپلیکیشن بومی در واقع همان اپلیکیشن هایی است که از اپ استورها دانلود و در گوشی نصب می شوند، اما یک وب اپلیکیشن اساسا نیاز به نصب ندارد و در مرورگر دیده می شود، بنابراین وب اپلیکیشن ها هم در اندروید و هم در IOS قابل استفاده مشترک می باشند. دانستن این مفاهیم برای ساخت وب اپ نیاز است و بهتر است که قبل از طراحی و راه اندازی وب اپلیکیشن با مراحل طراحی و نحوه مدیریت آن آشنا باشید.

راجع به تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن، تعاریف بسیار و متفاوتی وجود دارد که برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر می توانید به مقاله “تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن چیست؟” مراجعه فرمایید، ولی آنچه که مهم و شاخص می باشد، این است که تاکید وب سایت بر محتوای یکسان برای همه و اطلاع رسانی می باشد ولی وب اپلیکیشن بر عمل و تعامل تکیه دارد و معمولا اطلاعات را با اعمال دسترسی های مختلف و براساس نیاز کاربر نمایش می دهد. از طرفی در وب اپلیکیشن ها به تعامل های بیشتری از طرف کاربر و سرور نیاز می باشد، که سال ها دغدغه شرکت های ساخت وب اپلیکیشن بوده است که با فناوری های جدید همانند PWA تا حد زیادی این مبحث تحقق یافته است. طبیعی است که طراحی وب اپلیکیشن با طراحی سایت متفاوت باشد.

طراحی وب اپلیکیشن های PWA – فناوری جدید دنیای وب

وب‌ اپلیکیشن‌ های پیش رونده (Progressive Web Apps) یا به اختصار PWA یک فناوری جدید در حوزه طراحی اپلیکیشن موبایل تلقی می شود این فناوری ابتدا در سال ۲۰۱۵ و توسط گوگل معرفی شد، گوگل با امکانات جدیدی که در اینگونه از اپ های تحت وب تعبیه کرد امکان نزدیک کردن وب اپلکیشن ها به اپلیکشین های بومی (Native) را فراهم نمود.

اگربخواهیم به اختصار در مورد PWA صحبت کنیم می توان گفت PWA در واقع همان وب اپلیکیشن یا نرم افزار تحت وب می باشد که از فناوری های مدرن جهت نزدیک کردن کارکرد خود شبیه یک اپلیکیشن معمولی بهره برده است، سه قابلیت مهم که قبلا در وب اپلیکیشن ها نبود شامل ارسال اعلان از سمت سرور، قابلیت افزودن به صفحه خانگی و عملکرد آفلاین جزوه فناوری های مدرنی می باشد که از آنها صحبت کردیم!

به چه دلیل طراحی وب اپ در کشور ما می تواند موفق تر عمل کند؟

نکته اول یک مبحث جهانی است و تحقیقات اخیر نشون داده که خیلی از مردم بیشتر از چند نوع اپلیکیشن مشخص در گوشی خود را استفاده نمی کنند! تازه ابتدا باید جستجو کنند، نصب کنند و بعد استفاده کنند بعد از یک مدت هم کلا ممکنه از اون استفاده نکنند! اما در حالت اپلیکیشن PWA تنها با یک آدرس می تواند به آن دسترسی داشته باشد. نکته دوم تحریم های اعمال شده در گوشی های آیفون شانس موفقیت PWA ها در ایران را خیلی بیشتر کرده است، نمونه های عملیاتی را در بعضی از اپ های بزرگ ایرانی مشاهده می کنید. نکته مهم اینکه وب اپلیکیشن های PWA قابلیت نصب و قرارگیری آیکون رو دارند! در نهایت باید توجه نمود که PWA ها دوران اولیه تکامل خود را سپری می کنند و نمی توان آینده آنها را قضاوت نمود.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ پیرامون خدمات طراحی وب اپلیکیشن

وب اپلیکیشن چیست؟

وب اپلیکیشن ها یا اپلیکیشن های تخت وب نرم افزارهایی هستند که از طریق مرورگرها در دسترس کاربران قرار می گیرند و کاربران می توانند از طریق url به قسمت های مختلف وب اپ دسترسی داشته باشند.

تفاوت وب اپلیکیشن با اپلیکیشن چیست؟

اپلیکیشن همان نسخه هایی هستن که از اپ استورها دانلود و قابلیت نصب دارند اما وب اپلیکیشن ها نسخه های نرم افزاری هستند که از طریق مرورگر قابل دسترسی می باشند و نیاز به نصب ندارد. وب اپلیکیشن ها در اندروید و ios مثل یکی می باشد.

تفاوت وب اپلیکیشن با سایت چیست؟

سایت ها بر محتوا تاکید دارند و وب اپ بر عملکرد تاکید دارد. در سایت یک محتوای ثابت به همه کاربران نمایش داده می شود اما وب اپ اطلاعات را بر اساس تعاملات کاربران، علایق، سن و ... پردازش و نمایش می دهد. یعنی اطلاعاتی که به هر کاربر نمایش داده می شود متفاوت از دیگری است.

وب اپلیکیشن چه مزیت هایی دارد؟

در موتورهای جستجو قابل پیدا شدن هستند، می توان با نسخه pwa آن را به گوشی اضافه کرد مانند اپ، اشتراک گذاری سریع از طریق لینک، بصورت آفلاین کار می کند، واکنشگرا یا ریسپانسیو است و امنیت بالایی دارد

برای طراحی وب اپلیکیشن از چه تکنولوژی هایی استفاده می شود؟

برای انتخاب نوع تکنولوژی یا زبان برنامه نویسی ابتدا باید نوع پروژه شما مشخص شود. اما قالب وب اپ هایی که کیان تجارت طراحی کرده است با ریکت جی اس (reactjs) می باشد که یکی از فناوری های به روز است.

طراحی وب اپ شامل چه هزینه هایی می باشد؟

هزینه وب اپلیکیشن ها با یکدیگر متفاوت است و بعد از بررسی ایده، نیازها و خواسته های شما در وب اپ هزینه به شما اعلام می شود. هاست و پشتیبانی تا 3 ماه رایگان است و بعد از آن شامل هزینه می شود. همچنین خرید دامنه به عهده کارفرما یا مالک پروژه می باشد.

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا بهترین تجربه را به شما ارائه دهیم. خط مشی کوکی